En Yaygın Vida Kaplama Türleri

Vidaların Yüzey İşlemi Nedir?

Bağlantı elemanlarının seçimi ve uygulaması açısından, bağlantı elemanının görünümünün uygulamaya uygun olduğundan emin olmak gerekir. Başka bir deyişle, bağlantı elemanı kaplaması, bağlantı elemanının hem kullanım kolaylığını hem de ömrünü etkileyeceği için kritik öneme sahiptir.

Vida İçin Kaplama Çeşitleri

Çinko Kaplama

WhatsApp Görsel 2024-05-13 saat 22.54.39_a1c5fcd5
WhatsApp Görsel 2024-05-13 saat 22.54.39_bf7ef480

Bağlantı elemanları, özellikle çelik bağlantı elemanları, daha iyi korozyon direnci için çinko ile elektrolizle kaplanır; çinko, elektrolizle kaplanmış bağlantı elemanları için ana malzemedir; çinko alaşımları da elektrolizle kaplanır; çinko-nikel ve çinko-demir. Çinko kaplama, bağlantı elemanlarına ince bir çinko kaplama uygulayarak onlara çevredeki ortamdan bir koruma katmanı sağlar; bağlantı elemanlarının elektrokaplama işlemine namlu kaplama denir.

Elektrolizle kaplanmış çinko bir depolama kaplamasıdır, bağlantı elemanları tipik bir bağlantı elemanı deposunun ısı ve nem değişimlerine maruz kalır ve çinko bir düzeyde koruma sağlar. Çinko kaplı bağlantı elemanları ıslak bir ortama yerleştirildiğinde paslanır ve dışarıda kullanıma uygun değildir.

Çinko kaplamalı ve şeffaf pasifleştirilmiş bağlantı elemanları parlak, gümüşi bir görünüme sahiptir ve ayrıca parlak sarı altın görünümüne sahip çinko ve sarı pasivasyonda da mevcuttur; Pasivasyon çeşitli renklerde mevcuttur.

Çinko elektrokaplama, 3-5 mikronluk (μm) ticari kaplamalardan, 12 mikrona (0,0005 inç) kadar belirtilen ağır kaplamalara kadar, görünüm açısından ihmal edilebilir bir renk parıltısından kalınlıklar sağlayabilir. Elektrokaplama düzgün bir kaplama sağlamaz; köşelerde, noktalarda, diş tepelerinde daha yoğun tortu konsantrasyonu oluşurken, diş yanlarında ve köklerinde daha ince konsantrasyonlar oluşur. Bu, ortalama 8 mikronun üzerindeki kaplamalarda dişlerin gevşemesine neden olabilir ve somunun fazla vurularak ayarlanması gerekebilir.

Siyah Çinko Kaplama

Elektro çinko kaplama ve siyah krom pasivasyon ile elektrolizle kaplanmış cıvatalar Siyah çinko olarak tanımlanır. Bu kaplama, renk kaplamanın tanımlama veya estetik açısından önemli olduğu durumlarda kullanılır.

1

Fosfat Kaplama

WhatsApp Görsel 2024-05-13 saat 22.54.38_a2e90109

Fosfat kaplama, bağlantı elemanlarının bir fosfat çözeltisine batırılması anlamına gelir. Yüzeyde orta düzeyde koruma sağlayacak bir katman olacaktır. Çinko kaplama gibi fosfat kaplama da bağlantı elemanları için popüler bir kaplama türüdür. Bu tip kaplama, bağlantı elemanının çok fazla su ile temas halinde olacağı yerler yerine kuru bir ortamda kullanım için idealdir.

Dakromet Kaplama

Dacromet kaplama, çinko ve alüminyum tozu, kromat ve organik çözücü ile yapışkan malzemenin bir karışımıdır. Metal parçalar üzerine kaplandıktan ve 300°C sıcaklıkta pişirildikten sonra iyi bir korozyon önleme performansına sahiptir. Dacromet, elektrikli galvanizlemeden neredeyse 7 kat daha iyi bir pas önleme performansına sahiptir.

WhatsApp Görsel 2024-05-13 saat 22.54.38_f4d4f5b4

Nikel Kaplama

WhatsApp Görsel 2024-05-13 saat 22.54.38_87bba8ff

Nikel kaplı vidalar başlangıçta bakır kaplıdır ve Nikel kaplama bakır kaplamaya elektrolitik olarak uygulanır. Elektrikli cihazların bağlantı elemanlarında ve yoğuşma alanlarında kullanılır. Kaplamada tüketilen nikelin yaklaşık %80’i dekoratif uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Geomet Kaplama ve Çeşitleri

GEOMET® (veya daha özel olarak GEOMET® 360), korozyonun önlenmesine yardımcı olmak için fren rotorlarına uygulanan su bazlı kimyasal bir kaplamadır.

Kaplama, daha katı çevresel düzenlemelere ve endişelere yanıt olarak NOF Metal Coatings Group tarafından geliştirildi. Ortaya çıkan ürün, dünya çapında yılda 40 milyondan fazla fren diskinde kullanılan bir üründür.

Avrupa Birliği’nin REACH ve Ömrünü Tamamlamış Araçlar Direktifi’ne uygundur. REACH, “insan sağlığının ve çevrenin kimyasalların oluşturabileceği risklerden korunmasını geliştirmek amacıyla kabul edilen” bir yönetmeliktir. Ömrünü Tamamlamış Araçlar Direktifi (2000/53/EC), otomotiv ürünlerinin kullanım ömrünün sona ermesini ele alan bir Direktiftir.

Geomet 321 A

Geomet 321 B

Geomet 500 A

Geomet 500 B

WhatsApp Görsel 2024-05-13 saat 22.54.38_2f39fbad